Powered by WP Bannerize

تاریخ انتشار: شنبه ۲۶ فروردین ۹۱ ساعت ۱۲:۰۶
تاثیر کم اشعه رادیوگرافی فک ودندان بر جنین
برخی بانوان در زمان رادیوگرافی ناحیه فک و دندان از بارداری خود بی‌اطلاعند و این موضوع باعث نگرانی آن‌ها بعد از انجام رادیوگرافی می‌شود. در رادیوگرافی تشخیصی ناحیه فک و دندان میزان جذب اشعه در ناحیه جنین بسیار ناچیز است ولی با این وجود جهت اطمینان خاطر مادرانی که از بارداری خود مطلع هستند توصیه می‌شود که از جلیقه‌های سربی استفاده کنند.

دبیر علمی کنگره ۵۲ انجمن دندانپزشکی ایران با اشاره به برخی از اظهارات و نگرانی‌های مراجعه کنندگان به مراکز رادیوگرافی جهت تهیه تصاویر فک و دندان در دوران بارداری، گفت: در رادیوگرافی‌هایی که از ناحیه فک و دندان تهیه می‌شود، حدود یک ده هزارم اشعه به محل قرارگیری جنین می‌رسد.

دکتر شهریار شهاب در خصوص این‌که برخی بانوان در زمان رادیوگرافی ناحیه فک و دندان از بارداری خود بی‌اطلاعند و این موضوع باعث نگرانی آن‌ها بعد از انجام رادیوگرافی می‌شود، اظهار کرد: گر چه علم این موضوع را به درستی ثابت کرده است که جنین و هر بافت سلولی در حال تکثیر به اثرات اشعه حساس است اما بایستی به این نکته اشاره کرد که در رادیوگرافی تشخیصی ناحیه فک و دندان میزان جذب اشعه در ناحیه جنین بسیار ناچیز است با این وجود جهت اطمینان خاطر مادرانی که از بارداری خود مطلع هستند توصیه می‌شود که از جلیقه‌های سربی استفاده کنند.

دبیر علمی کنگره ۵۲ انجمن دندانپزشکی ایران با اشاره به برخی از مراجعه کنندگان به خصوص قشر تحصیل کرده جامعه به دنبال مطالعه مقاله‌ای و یا شنیدن خبری نگرانی خود را از ابتلا به سرطان تیروئید براثر گرفتن عکس تشخیصی پانورامیک عنوان می‌کنند، افزود: این مسئله باعث می‌شود که نگرانی فکری برای افرادی که نیازمند تهیه این نوع رادیوگرافی هستند، به وجود آید و این افراد عموما اصرار به استفاده از محافظ سربی تیروئید در زمان تهیه رادیوگرافی پانورامیک دارند.

وی با بیان اینکه اگرچه تیروئید از مناطق حساس در زمان رادیوگرافی از فک و صورت به شمار می‌رود اما در منابع علمی و کتاب‌های مرجع رشته رادیولوژی مطالبی دال بر تایید این موضوع درج نشده است، ادامه داد: بستن گردن بندهای سربی در زمان تهیه رادیوگرافی پانورامیک سبب بروز سایه سربی بر روی تصویر فک و بی‌ارزش شدن تصویر حاصله می‌شود.

شهاب افزود: رادیوگرافی پانورامیک کلیشه‌ای است که در آن تصاویر تمامی دندان‌ها و هر دو فک را می‌توان دید و از روش‌های رایج تصویربرداری بیماران دهان و دندان حتی در کشورهای پیشرفته به شمار می‌رود.

دبیر علمی کنگره ۵۲ انجمن دندانپزشکی ایران افزود: بافت تیروئید در کودکان حساس و نیاز به مراقبت‌های خاصی در هنگام تهیه رادیوگرافی‌های ناحیه فک و دندان دارد. با توجه به اینکه در کودکان در مواردی نظیر چکاپ دندان‌های شیری و یا بررسی وضعیت رشدی فک و صورت ناگزیر از تهیه رادیوگرافی هستیم انتخاب‌های خاصی در دستگاه‌های پانورامیک وجود دارد که بتوان میزان اشعه وارده به غده تیرویید کودکان را به حداقل رسانید.

کنگره ۵۲ انجمن دندانپزشکی ایران (بزرگ‌ترین کنگره سالیانه دندانپزشکی ایران) ۱۹ تا ۲۲ اردیبهشت در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود. بیش از ۳۰۰۰ شرکت کننده برای استفاده علمی و پیش بینی می‌شود همین میزان برای استفاده آزاد و بازدید از نمایشگاه جانبی در کنگره حضور داشتنه باشند.

منبع: مهر

نظرات

 1. سارا حسینی    ۳۰ فروردین ۱۳۹۲  
  Thumb up
  0
   Thumb down
  0

  سلام- من در هفته چهارم بارداری سه بار رادیوگرافی از چهار دندان فک بالا انجام داده ام – آیا این موضوع بر روی جنین تاثیر منفی داشته یا نه ؟

ثبت نظر

نام:

رایانامه:

متن:

اخبار
خانه آرشیو چندرسانه‌ای فضای مجازی پیشخوان پرونده یادداشت تبلیغات درباره ما تماس با ما