Powered by WP Bannerize

تاریخ انتشار: پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۲ ساعت ۰۸:۰۰
خانواده ها برای جلوگیری از اعتیاد فرزندانشان چه باید بکنند؟
خانواده ها برای جلوگیری از اعتیاد فرزندانشان چه باید بکنند؟
مدیر یک موسسه مردم نهاد پیشگیری از آسیب‎ها و معضلات اجتماعی گفت: در راستای جلوگیری از اعتیاد فرزندان حضور پدر به‌عنوان سرپرستی مقتدر و مهربان در خانواده لازم است.

«سهیلا پرچگانی»، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه زنجان، تاکید کرد: جهت شناسایی فرد مصرف کنده موادمخدر برخی از علائم وجود دارد که وجود این علائم صرفاً هشدار دهنده بود و لزوماً دلیل بر اعتیاد افراد نمی‎باشد و برای تشخیص نهایی مراجعه به مشاوره تخصصی لازم است.

 وی با اشاره به برخی از علایم هشدار دهنده اعتیاد، اظهار کرد: از علائمی که می‎تواند به شناسایی فرد مبتلا به اعتیاد کمک کند، می‎توان به قفل کردن در اتاق به هنگام خروج از خانه و بستن در اتاق وقتی که در خانه و در اتاق است، بی‎اشتهای همزمان با مصرف زیاد چای و سیگار، تغییر صدا، درودگر و زنگ‌دار شدن آن، ضعف جسمانی در درازمدت، قرمز شدن چشم و استفاده از قطره چشم بدون دلیل، قوز پیدا کردن نسبی در هنگام راه رفتن و خودداری از برخورد مستقیم با اعضای خانواده اشاره کرد.

 وی با ارایه برخی از پیشنهادات به خانواده‎ها در راستای پیشگیری از اعتیاد فرزندان، یادآور شد: از مهم‎ترین راهکارها در این زمینه می‎توان به تشویق و ترغیب نوجوانان به ورزش و تفریحات سالم، توصیه به درخواست منطقی نوجوانان و پاسخ به نیازهای مشروع آنها، آگاه کردن فرزندان با بحث‌های مفید و قابل قبول نوجوانان درخصوص موضوع موادمخدر و اعتیاد و همچنین پرهیز والدین از مشاجران و بحث‌های بیهوده در منزل است.

پرچگانی با تاکید بر تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان، اظهار کرد: مسئله دیگری که از عمل شایع مصرف موادمخدر در نوجوانان است فرار از رنج از دست دادن اعتماد به نفس است و اگر خانواده‎ها در تقویت اعتماد به نفس نوجوانان کوتاهی کنند موادمخدر در ازای گرفتن بهای سنگینی اعتماد به نفس کاذب و موقت را به وی خواهد داد.

وی خاطرنشان کرد: محصولات جذاب بازار، بی‎حوصلگی، کنجکاوی، تجربه احساس بهتر و خراب شدن روابط به ویژه با والدین از عوامل گرایش نوجوانان به موادمخدر است که والدین به راحتی می‎توانند علل و عوامل را با اندکی صبر و مهارت‎های زندگی از بین ببرند تا فرزندانی سالم و خانواده‌ای ایمن داشته باشند.

منبع: ایسنا

نظرات

ثبت نظر

نام:

رایانامه:

متن:

اخبار
خانه آرشیو چندرسانه‌ای فضای مجازی پیشخوان پرونده یادداشت تبلیغات درباره ما تماس با ما